تیم ملی المان بین سالهای ۱۹۰۱-۱۸۹۹ و قبل از تشکیل تیم های ملی در رده بین‌ المللی ۵ بازی غیررسمی با انگلیس انجام داد و در همه بازی ها شکست خورد. این تیم از سال ۱۹۹۰-۱۹۵۰، تیم ملی آلمان غربی نام داشت. در سال ۱۹۰۸ یعنی ۸ سال پس از تاسیس فدراسیون فوتبال آلمان، اولین بازی رسمی این تیم با تیم ملی سوئیس انجام شد که سوئیس با نتیجه ۵-۳ آلمان را مغلوب کرد.
به طور تصادفی اولین بازیهای تیم ملی آلمان بعد ازجنگ جهانی اول و بعد ازجنگ جهانی دوم و همچنین بعد ازاتحاد آلمان همه مقابل سوئیس انجام شده است. حتی اولین قهرمانی آلمان در جام جهانی نیز در کشور سوئیس بوده است.
در سال های اولیه زمانی که مربی وجود نداشت بازیکنان به وسیله DFB (فدراسیون فوتبال آلمان) انتخاب می شدند. اولین مربی تیم ملی آلمان اتو نرتز معلم مدرسه ای در شهر مانهایم بود و هدایت تیم ملی را از سال های ۱۹۳۶-۱۹۲۶ بر عهده گرفت. در سال ۱۹۳۰ به دلیل مصادف بودن این زمان با رکود بزرگ فدراسیون توانایی اعزام تیم ملی به اروگوئه، برای حضور در نخستین دور جام جهانی فوتبال را نداشت. اما ۴سال بعد در ایتالیا و در نخستین حضور در جام جهانی، تیم آلمان موفق به کسب مقام سوم شد.
در سال ۱۹۳۶ المپیک در شهر برلین برگزار شد اما تیم ملی عملکرد ضعیفی به نمایش گذاشت و سپ هربرگر به عنوان مربی آلمان منسوب شد و در سال ۱۹۳۷ بعد از برد ۸-۰ دانمارک در شهر بیرسلاو (وروتسواف) به یازده مرد بیرسلاو معروف شدند.
بعد از آنشلوس ( الحاق اتریش به آلمان نازی) در سال ۱۹۳۸ به دلیل درخواست سیاستمداران آلمان نازی ۵ یا ۶ بازیکن حرفه ای اتریش به تیم ملی آلمان پیوستند تا در جام جهانی ۱۹۳۸در فرانسه شرکت کنند اما تیم ملی آلمان در همان ابتدای کار از دور رقابت ها کنار رفت و بدترین نتیجه تاریخ جام جهانی آلمان رقم خورد ( صرف نظر از سال ۱۹۳۰ و ۱۹۵۰ که آلمان در این جام ها شرکت نکرد).
در زمان جنگ جهانی دوم تیم ملی آلمان بیش از ۳۰ بازی ملی انجام داد اما در سال ۱۹۴۲ همه بازیکنان تیم ملی برای انجام وظیفه سربازی فراخوانده شدند.
بعد از جنگ جهانی دوم آلمان داری سه تیم بود آلمان غربی، آلمان شرقی و تیم ملی فوتبال زارلند که سه تیم ملی آلمان نامیده میشدند .
آلمان غربی در جام جهانی ۱۹۵۴ موفق به کسب مقام قهرمانی شد. این قهرمانی در حالی به دست آمده بود که آلمان در دور گروهی مسابقات ۸-۳ مغلوب مجارستان شده بود اما در فینال جام جهانی ۱۹۵۴ آلمان ۶ دقیقه مانده به پایان بازی با گل هلموت ران موفق به شکست مجارستان با نتیجه ۳-۲ شد و به نظر کارشناسان شگفتی بزرگی در برن اتفاق افتاد.
آلمان در جام جهانی ۱۹۵۸ به مقام چهارمی رسید و در جام جهانی ۱۹۶۲ تا مرحله یک چهارم نهایی پیش رفت. به دلیل نتایج نه چندان راضی کننده فدراسیون هدایت تیم ملی را بر عهده هلموت شون نهاد.
در جام جهانی ۱۹۶۶ آلمان، شوروی را با یک گل شکست داد تا بازی فینال را در مقابل تیم میزبان یعنی انگلیس در ورزشگاه ومبلی بازی کند. بازی در وقت های معمول ۲-۲ به پایان رسید اما ضربه بحث بر انگیز جف هرست را که به اعتقاد آلمان از خط نگذشته بود را کمک داور بازی گل اعلام کرد تا بازی ۳-۲ به سود انگلیس باشد. در دقایق پایانی وقت اضافی، انگلیس گل دیگری را به ثمر رساند تا بازی را ۴-۲ برده و قهرمان شود.
در جام جهانی فوتبال ۱۹۷۰ مکزیک، آلمان برای انتقام آمد و موفق شدند انتقام شکست ۴ سال قبل خود در مقابل انگلیس را بگیرند. سپس در مرحله نیمه نهایی به مصاف ایتالیا رفتند در این بازی خاطره انگیز که بعد ها از آن به عنوان بازی قرن یاد شد آلمان علارغم بازی بسیار نزدیک و مصدومیت فرانتس بکن‌باوئر که شانه‌اش دررفته بود بازی را ۴-۳ واگذار کرد. اما اتفاق خوبی که برای آلمان ها در این جام رخ داد آقای گلی گرد مولر گلزن افسانه ای آلمان با ۱۰ گل زده بود. آلمان در بازی رده-بندی با یک گل اروگوئه را شکست داد و به مقام سومی رسید.
قبل از جام جهانی فوتبال ۱۹۷۴ آلمان موفق به قهرمانی اروپا در سال ۱۹۷۲شد و آلمان در فینال شوروی را با سه گل شکست داد و آماده جام جهانی شد. در فینال این رقابت ها به مصاف هلند رفت تیمی که بازی های درخشانی از خود به نمایش گذاشته بود و مدعی اصلی جام بود. در بازی فینال هلند با گل یوهان کرایف ۱-۰ پیش افتاد اما بازی بسته و دقیق آلمان کار را بر هلند سخت کرد و آلمان با گل های پل برایتنر و گرد مولر دومین قهرمانی در جام جهانی را تجربه کرد.
در اروپا، آلمان در بازی فینال مغلوب چکسلواکی شد بازی در وقت قانونی ۲-۲ به پایان رسید اما در ضربات پنالتی آلمان ۵-۳ بازی را واگذار کرد. از آن زمان به بعد تیم ملی آلمان هرگز در ضربات پنالتی مغلوب نشده است فقط دو مورد از دست دادن پنالتی دیده می شود که یکی از آن ها در نیمه نهایی جام جهانی فوتبال ۱۹۸۲، اولی اشتلیکه پنالتی خود را از دست داد هر چند که در آخر آلمان بود که فرانسه را شکست داد. مورد دوم از دست دادن پنالتی لوکاس پودولسکی در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ مقابل صربستان بود.
آلمان در جام جهانی فوتبال ۱۹۷۸ واقع در آرژانتین نتوانست از عنوان قهرمانی خود دفاع کند و با باخت ۳-۲ مقابل اتریش از گردونه رقابت کنار رفت و مربی موفق آلمان هلموت شون بازنشسته شد و هدایت تیم ملی آلمان را یوپ دروال بر عهده گرفت.
تحت مربیگری یوپ آلمان موفق به فتح جام ملتهای اروپا در سال ۱۹۸۰ شد. در جام جهانی ۱۹۸۲ آلمان ها نمایش خوبی داشتند و به مقام نایب قهرمانی مسابقات رسیدند. آلمان در بازی فینال ۳-۱ از ایتالیا باخت. بازی به یاد ماندنی برای آلمان ها در این جام برد تیم ملی فوتبال فرانسه بود که بازی ۳-۱ باخته را به تساوی ۳-۳ رساندن و در ضربات پنالتی پیروز بازی شدند.
بعد از نتیجه ضعیف در جام ملتهای اروپا در سال ۱۹۸۴ آلمان با قدرت در جام جهانی فوتبال ۱۹۸۶ حاضر اما بار دیگر در بازی فینال بازی را به آرژانتین و دیگو مارادونا باخنتد تا سومین نایب قهرمانی خود را تجربه کرده باشند.
در سال ۱۹۸۸آلمان در مرحله نیمه نهایی جام ملتهای اروپا از هلند شکست خوردند. اما در جام جهانی فوتبال ۱۹۹۰ با شکست دادن آرژانتین در فینال انتقام گرفته و لوتار ماتیوس کاپیتان آلمان سومین جام ژرمن ها را بالای سر برد.
فرانتس بکن‌ باوئر از جمله معدود بازیکنانی به شمار آمد که هم به عنوان مربی و هم بازیکن جام جهانی را فتح کرده باشد.
بعد از قهرمانی آلمان در جام جهانی ۱۹۹۰ دو کشور آلمان غربی و آلمان شرقی به هم پیوستند و تیم ملی آلمان شکل گرفت. اولین بازی آلمان در عرصه بین‌المللی بعد از اتحاد جام ملت‌های اروپا ۱۹۹۲ می باشد که دانمارک شگفتی ساز مسابقات شد و موفق به پیروزی برابر آلمان در فینال شد. مشکلی که آلمان در این دوران داشت کهولت سن بازیکنانش بود.
آن ها عملکرد مناسبی درجام جهانی ۱۹۹۴ نیز نداشتند و بلغارستان موفق به شکست آلمان در دور یک چهارم نهایی مسابقات شد. در جام ملت‌های اروپا ۱۹۹۶ آلمان موفق به قهرمانی این جام شد با گل الیور بیرهوف در وقت های اضافی بازی بود و بیرهوف به عنوان اولین بازیکنی که گل طلایی را به ثمر رسانده لقب گرفت. این آخرین قهرمانی آلمان در سطح بین‌المللی است.
بعد از قهرمانی آلمان در این جام آنها راهی فرانسه شدند تا درجام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ شرکت کنند باز هم آلمان خوب بازی نکرد و در مرحله یک چهارم نهایی با سه گل مغلوب کرواسی شد، بعد از این باخت آلمان، مربی تیم، برتی فوگتس از سمت خود برکنار شد و به جای او اریش ریبک انتخاب شد.
آلمان دچار افت شدیدی از لحاظ بازیکن شد اما در میان این مشکلات دو بازیکن شاخص آلمان الیور کان و میشائیل بالاک امید بخش بودند. ابتدا در جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۰ آلمان با عملکردی ضعیف از دور رقابت ها حذف شد و اریش ریبک از سمت خود استعفا داد و به جای او رودی فولر مربی تیم ملی آلمان شد. تیم رودی فولر در جام جهانی فوتبال ۲۰۰۲ به خوبی کار کرد و با درخشش الیور کان ، میشائیل بالاک و میروسلاو کلوزه تا مرحله فینال رفتند و این بار در فینال مغلوب برزیل شدند. بعد از این آلمان نتوانست موفقیت خود در جام جهانی ۲۰۰۲ را تکرار کند و در جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۴ در دور گروهی حذف شدند و رودی فولر از سمت خود کنار رفت و یورگن کلینزمان به عنوان جانشین او انتخاب شد.
آلمان ها امید زیادی داشتن که درجام جهانی فوتبال ۲۰۰۶ که در کشور خودشان برگزار می شد قهرمان شوند اما آلمان در این بازی ها نتایج خوبی داشت و با شکست دادن تیم ملی آرژانتین که یکی از تیم های آماده این جام بود در مرحله نیمه نهایی گذاشت اما باز هم مغلوب تیم ملی فوتبال ایتالیا شد. در مرحله رده بندی این مسابقات آلمان پرتغال را شکست داد و به مقام سوم دست یافت.
بعد از جام جهانی یواخیم لو دستیار کلینزمان سرمربی شد. در این زمان سیاست فدراسیون فوتبال آلمان به پرورش بازیکنان جوان تغییر کرد و با مربیگری یواخیم لو در جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۸ عملکرد خوبی داشت و فقط در مرحله فینال مغلوب تیم ملی فوتبال اسپانیا شد.

جام جهانی ۲۰۱۰
آلمان با بازیکنانی کاملاً جوان مانند مسعود اوزیل ، توماس مولر و مانوئل نویر بازی های درخشانی را انجام دادند و با برد های خیره کنند مقابل تیم های انگلیس و آرژانتین در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ کارشناسان را متحیر کرد. اما باز هم در مرحله نیم نهایی مغلوب اسپانیا شد. در مرحله رده بندی اروگوئه را شکست داد و به مقام سوم رسید. در جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲ آلمان یکی از قدرتمندترین تیم ها بود که با بردن تمام بازی های خود در مرحله مقدماتی به این تورنمنت صعود کرده بود. همچنین با توجه به قرار گرفتن آن ها در گروه مرگ مسابقات به خوبی عملکردند. اما در نیمه نهایی ۲۰۱۲ با یک بازی عجیب در مقابل ایتالیا که اصلاً نشان از آلمان آماده قبل از نیمه نهایی بود بازی را ۲-۱ واگذار کرد.

افتخارات
آلمان یکی از ۳ کشور قدرتمند در رده ملی هست که دارای ۳ قهرمانی در جهان (۱۹۹۰-۱۹۷۴-۱۹۵۴) و ۳ قهرمانی در اروپا (۱۹۹۶-۱۹۸۰-۱۹۷۲) میباشد. این تیم ۴ بار نایب قهرمان جهان و ۳ نایب قهرمانی در اروپا را داراست و به دفعات متعدد مقام سوم و چهارم را کسب کرده است. تیم ملی آلمان شرقی یک بار در سال ۱۹۷۶ موفق به اخذ مدال طلا در المپیک مونترال شد. آلمان تنها کشوری است که در هر رده مردان و زنان موفق به قهرمانی درجام جهانی فوتبال شده است.
 
نخستین بازی ملی
پرچم سوئیس سوئیس ۵ - ۳ آلمان پرچم آلمان

۵ آوریل ۱۹۰۸
 
بهترین پیروزی
پرچم آلمان آلمان ۱۶ - ۰ روسیه Flag of Russia.svg

۱ ژوئیه ۱۹۱۲
 
بدترین شکست
پرچم انگلستان تیم ملی آماتور انگلیس ۹ - ۰ آلمان پرچم آلمان

۱۳ مارچ ۱۹۰۹
 درباره تیم ملی آلمان
نام تیم :
آلمان 
قاره :
اروپا  
تاریخ تاسیس :
1900  
تاریخ عضویت در فیفا :
1904  
رنکینگ جهانی :
رنکینگ قاره ای :
رئیس فدراسیو ن :
ولف گانگ نیرسباخ (Wolfgang NIERSBACH) 
سایت رسمی :
www.dfb.de  
مربی فعلی :
یواخیم لوو (Joachim Low) از المان  
رنگ پیراهن ورزشی :
سفید 
رنگ شورت ورزشی :
سیاه  
رنگ جوراب ورزشی :
سفید 
تعداد کل بازیکنان :
16,308,946 
تعداد بازیکنان ثبت شده :
6,308,946 
تعداد بازیکنان ثبت نشده :
10,000,000 
تعداد باشگاه ها :
26,837 
توضیحات :